Arginin je jedna z nejdůležitějších aminokyselin v lidském organismu. Podílí se na metabolismu svalových bílkovin, zlepšuje prokrvení svalů a zvyšuje produkci růstového hormonu.
Jednou ze zásadních funkcí argininu je jeho funkce prekurzoru, tzn. tvorby oxidu dusnatého. Díky zvýšenému množství oxidu dusnatého se rozšiřují cévy zásobující svalovou tkáň a díky většímu průtoku krve se do tkání dostane více kyslíku a glukózy v průběhu zátěže. Z hledisky krátkodobého maximálního výkonu (do 30 vteřin) je třeba vnímat, že organismus čerpá energii především ze zdrojů operativně dostupných ve svalových buňkách a arginin může díky rozšíření cév pomoci následné regeneraci – urychlí doplnění spotřebovaných sacharidů, rychleji se odplaví metabolity.
Co dělá Arginin?
- vytváří oxid dusnatý, který rozšiřuje a uvolňuje tepny a krevní cévy a zlepšuje průtok krve
- pomáhá hojit zranění
- pomáhá ledvinám při odstraňování odpadu
- posiluje funkci imunitního systému
- zajišťuje růst svalové hmoty, zvyšuje produkci růstového hormonu
- snižuje hladinu cholesterolu
Lidé také užívají arginin jako doplněk stravy, který pomáhá zvládat srdeční choroby, dále pak anginu pectoris, erektilní dysfunkci a také hojení ran a opravu tkáně.
Existují důkazy, že pro léčbu všech těchto stavů může být užitečný zvýšený příjem argininu.
Získávání argininu z potravin s vysokým obsahem bílkovin je bezpečné a zdravé. A protože arginin je vyráběn z jiných aminokyselin, potraviny s vysokým obsahem bílkovin obecně pomáhají zvyšovat hladinu argininu.
Příjem argininu zvýšíte těmito jídly:
- Krutí maso
- Vepřová panenka
- Kuřecí maso
- Dýňová semínka
- Sójové boby
- Arašídy
- Mléčné výrobky
- Cizrna
- Čočka