Antioxidanty jsou látky, které mohou zabránit nebo zpomalit poškození buněk způsobené volnými radikály, které tělo produkuje jako reakci na environmentální a jiné tlaky.
Volné radikály najdeme v průmyslu jako pesticidy, hnojiva, výfukové plyny. Vznikají také nadměrným kouřením, konzumací polotovarů a smažených jídel.
Naopak antioxidanty omezují proces oxidace v organismu, neutralizují volné radikály. Jejich činnost přispívá k ochraně imunitního systému a snižují riziko infarktu a srdečních onemocnění. Antioxidanty se přidávají i do kosmetiky a měly by tak zpomalit proces stárnutí. Důležitou úlohu mají také
Antioxidanty dělíme pak na přírodní a syntetické
Nejdůležitější přírodní antioxidanty?
- Vitamíny – vitamín A, vitamín E, vitamín C, vitamín B2, vitamín B15.
- Polyfenoly – látky obsažené v rostlinách.
- Flavonoidy (bioflavonoidy) – rostlinná barviva nacházející se v kůře, slupkách, plodech, semenech, květech, listech a dalších částech rostlin. Mají pozitivní vliv především na cévy, které zpevňují a regenerují. Nejsilnější flavonoidy obsahují borůvky, ostružiny, maliny, granátové jablko, červený grep, lékořice, černý rybíz, olivy a olivový olej, červené víno a rajčata.
- Karotenoidy – rostlinná barviva
- Třísloviny (taniny) – v čaji, červeném vínu, granátovém jablku, brusinkách, borůvkách, jahodách, trnkách aj.
- Některé sloučeniny selenu, zinku, manganu, mědi, germania
- Glutation – nachází se v mase, zelenině i ovoci
- Taurin – patří mezi organické kyseliny a je významnou složkou žluči.
Syntetické antioxidanty jsou uměle vytvořené a nevyskytují se nikde v přírodě. Najdeme je hlavně v potravinových doplňcích, např. různé tablety.